Uygulama Örnekleri

İletişim

Doğal Taş Rehberi
$ s

Doğal Taş Seçme Rehberiniz

Ev, iş yeri gibi yaşam alanları için döşeme malzemesi olarak doğal taş en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Doğal taş çeşitleri ve modelleri iç-dış dekorasyon için çok yönlü kullanılabilen kayaçlardır. Özellikle kayrak taşı evlerin duvarlarında, bahçe kenarlarında ve buna benzer pek çok alanda sıkça tercih edilmektedir. Kayrak taşının bu denli tercih edilmesi doğal güzelliği en orijinal haliyle yansıtmasından kaynaklanmaktadır. Sizlerde evlerinize, iş yerlerinize ya da farklı alanlara doğal bir güzellik kazandırmak mı istiyorsunuz? O zaman bu yazımız size rehber olabilir.

Traverten, mermer, kayrak taşı gibi doğal taş modellerinin kullanım alanlarına göre farklı işlemlerden geçmiş modelleri bulunabilmektedir. Egetaş ailesi olarak sizlerin doğal taşlarla sağlamak istediğiniz ambiyansı yüksek kalitede ki doğal taş ürünlerimizle sizleri sunmayı amaçlıyoruz. Her taş türünün kendine özgü özellikleri olduğu bilinmekle birlikte bu taş özelliklerinin kullanım alanlarınıza nasıl katkı sağlayacağı konusunda ilgili uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.

Doğal Taş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal taş seçimi yaşam alanları için son derece önemli bir konudur. Taşın yapısı, taşın döşeneceği alan, taşı döşeyen ustaların becerisi gibi hususlar doğal taş seçimi kadar önemli unsurlardır. Doğal taşın çıkarıldığı coğrafi konuma, bu konumun iklimine ve taş ocaklarının işleme biçimine göre doğal taşlar çeşitlenebilmektedir. Ülkemizin pek çok farklı ilinde çeşitli doğal taşların çıkarıldığı görünmekle birlikte renk, parlaklık, yapı gibi yapılarda olan çeşitlilik doğal taşı seçerken dikkat edeceğiniz önemli parametreler olabilir. Doğal taş seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı konuları aşağıda öneri olarak maddeler halinde sunduk.

  • Doğal taşı döşeteceğiniz alanın kullanım amacına uygun bir doğal taş modeli seçin. Havuz kenarı gibi kayganlığın tehlikeli olabileceği alanlarda kaymaz yapıda ki doğal taş modellerini tercih edebilirsiniz.
  • Ev, villa gibi yaşam alanlarınızın iç ve dış dekorasyonunda kayrak taşı kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı doğal taş modellerini de kullanabilmeniz mümkündür. İklimsel koşullar da bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bir unsurdur.
  • Doğal taşlardan üretilen tezgah, masa gibi ürünlerde de mermeri tercih edebilirsiniz. Dayanıklı yapısı ve kolay temizlenebilir olmasıyla mermer pek çok alanda önemli bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Masa ve sehpa olarak da mermerin doğal güzelliğinden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.
  • Doğal taş seçimi yaparken estetik için dikkat etmeniz gereken diğer önemli konu ise doğal taş döşemesi yapacağınız alanın görünümüdür. Doğal taşı döşeyeceğiniz alana uygun renk ve modelleri tercih ederek doğal taşın güzelliğini yaşam alanlarınızda daha estetik bir yapıya büründürebilirsiniz.
Doğal Taş Rehberiniz

Doğal Taş Çeşitleri

Doğal kelimesinin bizlerde uyandırdığı his, duygu elbette çok daha ılımlı bir hava yaratıyor. Doğal güzelliklerin ihtiyacının giderek arttığı bu günlerde doğal taşlar yaşam alanlarımızın ve bizlerin pek çok ihtiyacını karşılamada önemli bir alternatif. Mutfak, banyo, odalarınız, iş yerleriniz ve yaşamınızı sürdürdüğünüz pek çok farklı alana yakışır bir dekorasyon da doğal taşlarla mümkün. Yaşam alanlarınıza doğal bir güzellik katmak düşüncesinde kararlıysanız işte sizler için alternatif olabilecek ve farklı alanlarda kullanabileceğiniz doğal taş çeşitleri.

Mermer

Renk, parlaklık, dayanıklılık gibi pek çok farklı parametre etrafında çeşitlenen mermer modelleri yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılan doğal taşlardandır. Parlak ve zarif bir görünüme sahip olan mermer cam, tezgah, sehpa ve masa gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Mermer çeşitli ölçeklerle yapılan derecelendirmede orta düzeyde sertliğe sahip olarak nitelendirilmektedir. Mermerin zarif yapısını ve parlak görünümlerini yaşam alanlarınızda estetik bir ambiyansa çevirmek için tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz.

Granit

Granit son zamanlarda sıkça tercih edilen ve özellikle mutfaklarda yoğun bir kullanım oranına sahip olan bir kayaçtır. Dayanıklı ve şık görünümü hem estetik açıdan hem de kullanışlılık açısından granite olan talebi artırmaktadır. Mutfak tezgahı, şömine çevreleri, dış duvarlar gibi pek çok farklı alan graniti tercih edebileceğiniz diğer alanlardır. Dayanıklılık ve renk olarak farklı seçeneklerde bulabileceğiniz granit seçeneklerini kullanacağınız alanların çeşitli unsurlarını dikkate alarak seçebilirsiniz.

Traverten

Traverten bir kireç taşı olarak nitelendirilmekle birlikte kireç taşlarından ayrılan pek çok farklı yöne de sahiptir. Kalsiyum karbonatın çökelmesiyle oluşan travertenler konforlu yaşam alanlarının estetik bir yapı taşı olma özelliği taşımaktadır. Özellikle turizm alanlarının vazgeçilmezi traverten doğal taş modelleri olmuştur. Travertenler tezgah üstü, iç mekanlar, yürüyüş yolları gibi birçok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Kayrak Taşı

Kayrak taşları yol, ev, bahçe gibi çeşitli alanlarda farklı amaçlarda kullanılabilmektedir. Kayrak taşları dikdörtgen, serbest olarak farklı seçeneklerde bulunmaktadır. Serbest taşlar da ölçü olarak bir ölçüt bulunmamakla birlikte taşlar uyumu en iyi sağlayacak şekilde yerleştirilir. Dikdörtgen panellerde ise üst üste ve yan yana döşeme işlemi yapılabilir. Kayrak taşı çeşitleri coğrafi alan, iklim gibi koşullardan etkilenerek farklı alanlarda farklı çeşitlerde çıkarılabilmektedir. Kayrak taşı çıkarılan ocaklarda aynı coğrafi bölgede farklı renk ve çeşitte kayrak taşı modellerine de rastlanmaktadır.

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish