Uygulama Örnekleri

İletişim

Doğal Taş Kullanımı
$ s

Natural Stone Structure and Usage Process

Natural stone types have been widely used by people from past to present as construction materials. With the contribution of technological developments and new methods, the use of natural stones has diversified for both aesthetic and protective purposes. Natural stones are widely used in areas such as construction according to their usage types, as well as for different purposes as a result of the appearance and the values ​​people have attached to this appearance. Examples such as tombstones, jewelery stones, baking stones can be listed as the first examples that come to mind for the usage areas of natural stones. Natural Stones can be subjected to a separate classification according to their usage. We have presented natural stones as polished and non-polished under two headings according to the type of use.

Polished Used

White Marble

Colored Marble Types

Beiges

Travertines

Hard Stones

Not polished Used

Slate Stone

Basalt

Granite

Andesite

Çanakkale Move

Doğal Taşların Yaşam Alanlarında Kullanılması

Taş ocakları tarafından çıkarılan ve fabrikalar tarafından işlenen doğal taşların kullanım alanları yaşam alanlarımızın pek çoğunda giderek yaygınlaşmaktadır. Yol yapımı, duvar kaplama, iç ve dış dekorasyon, mekân döşeme gibi birçok işlemde doğal taşların yarattığı izlenim hem ilgi çekici hem de estetik bir görünüm oluşturmaktadır.

Doğal taşlar yapısı, işlevselliği ve fiziksel özellikleri gibi detaylar dikkate alınarak kullanıldığında estetik bir görünümle birlikte çok daha sağlıklı, dayanıklı ve modern bir mimari havası oluşturacaktır. Yaşam alanlarında yapılan döşeme ve kaplama işlemlerinde mermer, traverten, granit gibi taşların daha yaygın kullanıldığı da dikkatlerden kaçmamaktadır. Mermer, traverten, granit gibi taşların daha yaygın kullanılmasında ki önemli değişkenler de dayanıklılık, parlaklık ve estetik görünüm olarak nitelendirilebilir.

Doğal Taş

Doğal Taş Yüzey İşlemleri

Doğal taşlar kullanım alanlarına göre farklı işlemlerden geçirilmektedir. Fabrika işçiliği isteyen bu süreçte doğal taşların kullanım alanlarına estetik bir görünüm kazandırması için yüzeyde yapılacak işlemler oldukça önemlidir. Doğal taşların türü, yapısı ve fiziksel özellikleri doğrultusunda yapılacak yüzey işlemleri aşağıda başlıklar altında yer almaktadır. 

Honlama

Honlama işlemi doğal taşların yüzeyini pürüzsüz hale getirmek için yapılan yöntemler arasında yer almaktadır. Düz, pürüzsüz ve parlak bir görünümü doğal taşlara kazandıran bu yöntem cilalama işleminde istenilen verimi alamayan doğal taşlara yönelik uygulanmaktadır.

Cilalama

Doğal taşlara parlak ve estetik bir görünümü çeşitli kimyasallarla kazandırma işlemidir. Cilalama yapılan taşların fiziksel yapısına göre kullanılan cilalama kimyasallarının ölçüleri farklılaşabilmektedir. Taşların kullanım alanına göre cilalama işleminde dikkat edilen birçok farklı unsurda yer almaktadır.

Alevle Yakma

Alevle yakma; farklı minerallerden oluşan ve genleşme katsayılı farklı olan doğal taş çeşitlerinde kullanılan bir yüzey işlemidir. Taşların yapısında tırtıklı bir yapı kazandırabilen bu yöntem kaymayı engellediği için yollarda kullanılacak doğal taşlar için tercih edilebilmektedir.

Eskitme

Antik görünümlü doğal taş modellerinin yaşam alanlarımızda oluşturduğu estetik izlenim doğal taşlarda eskitme yönteminin kullanılmasını sağlamıştır. Eskitme işlemiyle işlenen doğal taş çeşitleri cilalı veya mat olarak iç-dış dekorasyonlarda tercih edilmektedir. Eskitme tamburları ve bu işlemler için özel hazırlanmış vibratörler eskitme yönteminde kullanılmaktadır.

Özet Olarak Doğal Taş

Doğal Taş; köklü geçmişi, kullanım alanlarında ki çeşitliliğiyle yaşam alanlarımıza estetik görünüm katmaya devam edecek! İnsanların ilgi ve ihtiyaçlarında ki değişikliklerle birlikte doğal taş işleme ve hazırlama yöntemleri de giderek çeşitlenecek gibi görünüyor. Kayrak taşı modelleri, mermer çeşitleri ve daha pek çok farklı doğal taşı sizlerde yaşam alanlarınızda görmek istiyorsanız hemen bizimle iletişim kurabilir ve daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish